TÜRK GADINLARI NELEDE VAKİT GEÇİRİP DURUBATISI(Ğ)IZ?

Ara 6, 2022 by

*Sevgili kardeşlerim, günümüzde durum nasıldır acaba? Zaman  akıp geçiverse de kadımızda, erkeğimizde olan değişikler artıya mı eksiye mi yol aldı diye düşündüm kaldım… Sizce*

 

 

TÜRK GADINLARI NELEDE VAKİT GEÇİRİP DURUBATISI(Ğ)IZ?

 

Bizim gız, hop oturup hop galkıyo. Gendi gendine gâh aleyo, gâh gonuşuyo, gâh okuyup yazıyo; işi(ğ) n içinden çıkameyince de benceze anletiveriyo…

Ben ne edem, benim bi başım, tek aşım va, elim golum da gısacık. Boyum bosum da. Beni kim dinle, kim adam yerine goya ki? ! . Anlattı(ğ) ı her bişeyi anletivecem gine de:

Onur Öğmen Beğ, Ağrı’ya gitmiş, olada halka gonuşmuş. ‘ Biz bu topraklada yaşanan ızdırabı, yaşanan açlığı biliriz. Eskiden trenlenen gideken Kars’a çocukla, istasyonlada ‘ekmek! ekmek! ‘ deye bağırıladı. Anadolu’nun başka yelende ise ‘gazete! ‘ diye bağırıla. Aradan gırk(40) yıl geçti ve hala bi şe(y) le değişmemiş’ deyivemiş.

Değişmez tabi deyo hanım gızım, ben pek bilmem de, bizim gız deyince anleveryom işte. Deyo ki; ‘Ne yaptı başa geçenle? Gış gıyamette halk ilen ocak başına mı otudula? Önleri ısınıp, arkaları dona bu halkın. Odun modun da yoksa her bi tarafları buz tuta valla… Parti başkanları öle mi? Her bişeleri sıcacık hepici(ğ) nin. Yürekleri de dilleri de, amaaa gel gö(r) ki; seçimle bite bitmez, gelmele gitmele de raflara dizili diziliverile…’

Ben deyom ki hanım gızıma:

Bizim Türk gadınlamız nelede? Ne iş yapıp durula? Onla da çalışı çalışıvesele, dağı taşı cevher, suyu serin, havası bol ülkemizi(ğ) n her bi köyüne kentine gidi gidivesele. Yorganı yatağı hazır,aşı ortada, yürekleri pampak insanlamıza yardım etsele ne olu sanki?

Ah gadın anam, orasını ne sen sooor ne ben söleyem deyo, yana yakıla, ah çeke çeke, anletiveryo; yaz gelince deniz genarlana gidelemiş bu gadınlarımızı(ğ) n hepiciği, kâğıt oyunları oynalamış zabahlara gada(r) …Öle olmayanla da vamış emme, onla da devede gulak gadamış. Nese… bi de moda mı ne vamış, takip edip durulamış at yarışları gibi. Bi goşuşmaca sizi(ğ) n anleceğiz… Zengin Milletleee bizim torpaklamızı payleşi payleşiveriyolamış kağıt üzerinde, bizim gadınla gızla da çul çapıt peşinde. Bi de, o gün seni(ğ) n, bu gün benim deyip deyip günle takip edip durulamış gadınlamız. Dolarla-yurola ceplere, börekle-çörekle midelere dolup dolup taşyomuş garim… Hani şu Semra Hanım mı ne vamış ya, öle programla türe türevemiş televizyonlada bi de. Aklından zoru mu va bu gadınlamızın? Heç mi işleri galmadı garimmm? Ayakta uyutulup batılı güzelim gadınlamız da heç birinin haberi yok valla! Televizyoncula para gazenyola, gadınlamız da vakit gaybediyola. Bizim gız bek haklı dövünmekte. Vay benim canlarıma vayyy!

Uzun gış gecelende de pek üşümezlemiş bu gadınlamız…

‘Ya bizim köylümüz?
Onca fakirimiz fukaramız?
Açlıktan soğuktan donanlamız?
Hadi donmadıla deyelim; okul mokul görmeyenlemiz?
Kâğıt galem dutmayanla, mürekkep yalamayanlamız?
Olmaz gadın anammm! Olmaz! Taaa en son köye gada ulaşmadıkça, gadınlı erkekli çalışmadıkça galkınamayız! Bu politikacıla da anlasın gariii canımmm! Hanımlara da kapıları açsınla, el ele çalışsınla. Bu hanımla da bomboş gezmeyi tozmayı bıraksınla garim! ‘ deyo bizim gız.

Eeee, okumak bilmek, gezip görmek gerek deyo, güzelcene sayıveryo ardından:

‘Ah bi anlasala! Gurtuluş Savaşı nasıl gazanıldı? Mustafa Kemal Atatürk gibi bi Türk, çıkıp gelse de yüreklemizi coşturu coşturuvese! Hepimiz birimiz, birimiz hepicimiz oluvesek! O böyük insan: ‘Bi toplumun yarısı (GADINLAMIZ!) yerlere zincirlenen ba(ğ) lı durup duruken, o toplum heeeç galkınamaz! ‘ dememiş mi? Ne akıllı demiş. Butün dünyayı gatmış işin içine.

‘Gadınlı erkekli dönmeli şu goca Dünya! Aniii! ben neleee sayıp döküveryom gadın anam; erkek gadeşle beni anle anlevecekle mi sence? ‘ deye de tasalanıp duruyo benim hanım gızım…

Haaa! unutmadan şunları da deyiverem:

Gökleri ay yıldızlı, al fıstanlı vatanımız Türkiyemiz, yirmi (20) dene zengin ülkele arasında on dokyuzuncu(19) sırademiş. Avropa’nın en zengin altıncı(6) ülkesi Türkiye (i) miş. Bek seviniyomuş buna Onur Öğmen abemiz.

Yalnız sayfanı(ğ) n öbür yüzü tam tersine insanı(ğ) n içini cayır cayır acıtıyomuş. Neden dese(ğ) iz, ülkelede yaşayan insanları(ğ) n rahatına, bollu(ğ) na gelinceee; Türk vatandaşları taaa doksan ikinci(92) sıralademiş… Vah! Vah! Vaaah!

Eeee heç bilinmez, bizim adamla gadınla, gızla gızanla uyanı uyanıverile de; hepicimiz Milletçe rahata-bolluğa gavuşu gavuşuveririz garimmm.

De mi arkedeşle?

Şükran Günay’dan

Şükranca

Yazıldığı tarih : 09.03.2009

 

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply