DUYARLI KARDEŞLERİME

May 31, 2014 by

Bir ülkede, kalemini satmış şairler, yazarlar var ise; eninde sonunda o toplumda kimsenin kimseye güveni kalamayacağı gibi; en yakınını bile kişisel çıkarları ile satanlar çoğalacaktır. Tanrı korusun!
Şükran GÜNAY

DUYARLI KARDEŞLERİME

Şairler, yazarlar; bilim, sanat ve felsefe arasında toplumların yararına bağlantı kurabilen düşünürlerdir. Hangi şartlarda yaşarlarsa yaşasınlar; kendilerinden sonra gelen herkese ve herşeye aynı oranda değer verirler. Özü ile sözü bir olanlardır. Öyle olmalılar!
Bizler; şairlerimizin, yazarlarımızın yazıp çizdikleri düşüncelerinin eserleri değil miyiz?
Kendimize gelelelim. Şairlerin, yazarların neleri düşündüklerine, beyinlerimize hangi tohumları ekmek istediklerine dikkat edelim desem ne dersiniz?
Güya şair, şaire; kaleminden kin kusuyor!
Güya yazar; toplumlar arasında nefreti yeşertecek ne varsa kağıda döküyor. Sözüm ona usta!
Sözde düşünür; asırlar öncesini o zamanın değerlerine, şartlarına, kültürel, coğrafi,toplumsal, evrensel vb. boyutlarına göre açıklamaktan aciz!
Sözüm ona din adamı; cennet cehenmem korkularını yüreklere salarak çığırtkanlık yapıyor! Öte yandan ‘Allah Aşkı’ ndan dem vurarak, malı mülkü çoğaltıyor. Kendisi zenginleştikçe, halka az ile yetinmeyi öğütlüyor(!).
Şu bizleri yönetmeye kalkanlarsa bir başka havada, aynı ülke insanını tam da ikiye bölmeyi becerdiler:
– İnananlar, inanmayanlar
– Böşörtülü, başörtüsüzler
– ……………….
Üstelik, kalemini ve kişiliğini kirli paraya satan, ne renkte olduğu  belli olmayan, bir sürü insancıklar çoğaldı ortalıkta …

Düşünüyorum ve soruyorum:
Bu gidiş nereye?

Şükran GÜNAY

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply