BAŞARMANIN ALTI ANAHTARI

Mar 21, 2018 by

BAŞARMANIN ALTI ANAHTARI

 

Diyelim ki, birini unutmak istiyorsun. Neden? Sana çok zarar verdi, halâ da vermek istiyor. Uzaklaşmak istiyorsun, ama başaramıyorsun. Ne yapmalısın?

Bunun için herşeyden önce kendini motive etmesini bilmelisin. Nedir bu motiye olabilmenin anahtarları?

BİRİNCİSİ HIRS

Hırs nedir?  Bir şeyin olmasını çok istemek. Aşırı tutku. Neyi istiyorsun? Sana zarar veren kişiyi unutmayı.

Seni unutuyorum diyecek ve her fırsatta bu cümleyi tekrarlayacaksın. Ayrıca sana verdiği zararları bir kağıda yazabilirsin.  Sessiz bir şekilde  ayrılmış da olabilirsin. Önemli olan o kişiden uzaktasın ve onu unutmalısın.  Unutmayı aşırı tutku haline getirmelisin. Aklına geldiği zaman hemen o listeyi okumalısın. Zamanla o kişinin eksilerini daha çok görmeye başlayacak ve listeyi okumak bile istemeyeceksin. Listeyi okurken harcayacağın zaman dahi  seni rahatsız edecek. Zamanla o kişiyi önemsemediğini farkedeceksin.

İKİNCİSİ BEKLENTİ

Neden unutmak istiyorsun? Sana verdiği ve verebileceği zararlardan uzaklaşmak istiyorsun. Listeyi yazarken beklentin bu  olacak. Listeyi her okuduğunda her dafasında unutmaya doğru ilerlediğini göreceksin.

ÜÇÜNCÜSÜ ODAK NOKTASI

Ne zaman aklına o kişi gelse hemen listene odaklanacaksın. Listedeki olumsuzlukları ve sana verdiği zararları okuyacaksın. Öyle bir gün gelecek ki, listeye odaklandıkça o olumsuzluklar mideni bulandırmaya başlayacak ve böylece  o kişiden uzaklaşmaya başladığını göreceksin.

DÖRDÜNCÜSÜ ÇABA GÖSTERMEK

Bazen aklına o kişi ile olan güzel şeyler de gelebilir.  Hemen kendini toparlayıp zor da olsa listene geri döneceksin. Çünkü biliyorsun ki listeyi okuyunca sana yapılanlar beyninde canlanacak ve yaşadığın güzeliklerin devede kulak olduğunun farkına varacaksın. Bu noktada çok çaba göstermen gerekiyor. Zaman kaybetmeden listeyi su içer gibi okumalısın.

BEŞİNCİSİ DAVRANIŞ HALİ

Listeyi kendini zayıf hissettiğin, duygularına, özlemlerine, hasretlerine kurban düşeceğini anladığın an hemen okumalı, çaba göstermelisn dedim ya işte bu çabanı bir davranış, tutum haline getirebilmelisin.  Amacın sana zarar verenden kurtulmak olduğuna göre davranışların da tutarlı olmalı ve duygularına mağlup olmamalısın.

ALTINCISI ÇEVRE

İlk zamanlarda belki zor olacaktır, ama denemekte büyük fayda var. Listeyi okur okumaz bir başka çevreye gitmelisin. Değişik  ortam, kişiler, uğraşılar, toplantılar … Sana o listede yazılanları yapmayacak güzel insanların bulunduğu çevreleri, etkinlikleri bulmalısın.  Dışarı çıkamıyorsan, evinde seni rahatlatacak bir uğraşı da yaratabilirsin. Kitap okumak, şiir yazmak, film seyretmek, el işleri  vb.

 

Sonuç:

Motive olmanın, bir işe yoğunlaşmanın anahtarlarını; hırs, beklenti, odak noktası, çaba göstermek, yeni davranış şekilleri kazanmak ve çevre değiştirmek olarak sıralayabilirz.

 

Sen istersen, başaramayacağım hiç bir iş, çözemeyeceğin tek bir sorun yok.

 

Doğum ve ölüm haricinde  her zaman bir kapı açılır. Yeter ki Yaradan’a sığınmasını ve kendimize güvenmesini bilelim.

 

NOT:  Sigaradan, içkiden de aynı şekilde uzaklaşabilirsin tabi…  ?

 

Şükran GÜNAY

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply